Festivalul Internațional George Enescu 2017: ZIUA a 23-a (duminică – 24 sept. 2017) la SALA RADIO

ZIUA a 23-a (duminică – 24 sept. 2017) la SALA RADIO
Muzica secolului XXI
SOLISTEN DER WÜRTH PHILHARMONIKER

Dirijor: FACUNDO AGUDIN
Program:
Mihaela Vosganian -„Ciaccona con Canone” pentru vioară, orchestră de cameră
Solist:
CĂTĂLIN DESAGĂ – vioară
Mladen Tarbuk – „Sebastian visează” pentru vioară, viola, violoncel şi contrabas
Ulpiu Vlad – „Flori de Câmp” pentru cvartet şi orchestră de cameră (Cvartetul Würth Philharmoniker)
Elmar Lampson – Concertul pentru orchestră de camera
Ari Ben-Shabetai – Musica Concertante – „Mahler doesn’t live here anymore, but his spirit lingers on…”, lucrare pentru orchestră şi vioară
François Nicolas – Ricercare hétérophonique
Solist: HORIA MAXIM
– pian

Festivalul Internațional George Enescu 2017: ZIUA a 23-a (duminică – 24 sept. 2017) la SALA AUDITORIUM

ZIUA a 23-a (duminică – 24 sept. 2017) la SALA AUDITORIUM

Seria Recitaluri şi concerte camerale
MEMBRI AI MAHLER CHAMBER ORCHESTRA

Dirijor şi solistă: PATRICIA KOPATCHINSKAJA – vioară
Solistă: POLINA LESCHENKO – pian
Program:
Ligeti – Şase bagatele pentru cvintet de suflători
Ligeti – Trio pentru vioară, corn şi pian
Webern – Patru piese pentru vioară şi pian
Kurtag – Extrase din din „Semne, Jocuri şi Mesaje” şi din „Kafka-Fragmente”
Kurtág – Cvintet pentru suflători
Enescu – Sonata a III-a pentru pian şi vioară în la minor op. 25 „în caracter popular românesc”

Festivalul Internațional George Enescu 2017: ZIUA a 23-a (duminică – 24 sept. 2017) la ATENEUL ROMÂN

ZIUA a 23-a (duminică – 24 sept. 2017) la ATENEUL ROMÂN

Seria Recitaluri şi concerte camerale
MAXIM VENGEROV – vioară
VAG PAPIAN – pian

Program:
Brahms – Scherzo în do minor din Sonata F.A.E. (1853)
Enescu – Sonata a II-a pentru vioară şi pian în fa minor op.6
Brahms – Sonata a III-a pentru vioară şi pian în re minor op.108
Franck – Sonata pentru vioară şi pian în La major

Festivalul Internațional George Enescu 2017: ZIUA a 22-a (sâmbătă – 23 sept. 2017) la SALA RADIO

ZIUA a 22-a (sâmbătă – 23 sept. 2017) la SALA RADIO
Muzica secolului XXI
ORCHESTRA FILARMONICII „BANATUL” DIN TIMIŞOARA

Dirijor: RUMON GAMBA
Solistă: LUIZA BORAC – pian (Laureată a Concursului Internaţional George Enescu, ediţia 1991)
Program:
Rolf Martinsson
– „Open Mind” op.71 (Minte receptivă) (2005)
Valentin Gheorghiu – Concertul pentru pian şi orchestră
Sven Helbig – „Pocket Symphonies” (Simfonii de buzunar) (2013)

Festivalul Internațional George Enescu 2017: ZIUA a 22-a (sâmbătă – 23 sept. 2017) la SALA PALATULUI

ZIUA a 22-a (sâmbătă – 23 sept. 2017) la SALA PALATULUI

Seria Mari orchestre ale lumii
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA

Dirijor: DANIELE GATTI
Solistă: CHEN REISS (soprană)
Program:
Haydn – Simfonia nr.82 în Do major Hob I:82 „Ursul” (1786)
Mahler – Simfonia a IV-a (1900)

Festivalul Internațional George Enescu 2017: ZIUA a 22-a (sâmbătă – 23 sept. 2017) la ATENEUL ROMÂN

ZIUA a 22-a (sâmbătă – 23 sept. 2017) la ATENEUL ROMÂN

Seria Concertele de la miezul nopţii
JORDI SAVALL & HESPÈRION XXI
Program: „Bal-kan: Honig & Blut”
CREAŢIA
– Naştere, Speranţe şi Dorinţe
PRIMĂVARA – Copilărie, Vise şi Sărbătoare
VARA – Iubire, Întâlniri şi Mariaj
TOAMNA – Amintiri, Maturitate şi Călătorii
IARNA – Spiritualitate, Sacrificiu, Exil şi Moarte
RECONCILIEREA

Festivalul Internațional George Enescu 2017: ZIUA a 22-a (sâmbătă – 23 sept. 2017) la ATENEUL ROMÂN

ZIUA a 22-a (sâmbătă – 23 sept. 2017) la ATENEUL ROMÂN

Seria Recitaluri şi concerte camerale
MAHLER CHAMBER ORCHESTRA

Dirijor: JONATHAN STOCKHAMMER
Solistă: PATRICIA KOPATCHINSKAJA – vioară
Program:
Bartók – Divertismentul pentru orchestră de coarde Sz113/BB118
Ligeti – Concertul pentru vioară şi orchestră
Ligeti – „Concert Românesc” pentru orchestră
Hindemith – Suita din baletul „Nobilissima Visione”

Festivalul Internațional George Enescu 2017: ZIUA a 21-a (vineri – 22 sept. 2017) la SALA RADIO

ZIUA a 21-a (vineri – 22 sept. 2017) la SALA RADIO
Muzica secolului XXI
ORCHESTRA FILARMONICII „MIHAIL JORA” DIN BACĂU

Dirijor: CRISTIAN LUPEŞ
Program:
Mihai Măniceanu – OEN
Nigel Hess – Concert pentru pian şi orchestră
Solist: VASSILIS VARVARESOS – pian (Laureat al Concursului Internaţional George Enescu, ediţia 2014)
Adrian Iorgulescu – „Signales” pentru orchestră simfonică
Detlev Glanert – „Frenesia” pentru orchestră

Festivalul Internațional George Enescu 2017: ZIUA a 21-a (vineri – 22 sept. 2017) la SALA PALATULUI

ZIUA a 21-a (vineri – 22 sept. 2017) la SALA PALATULUI

Seria Mari orchestre ale lumii
ORCHESTRA E CORO DELL’ ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA

Dirijor: ANTONIO PAPPANO
Dirijorul Corului: CIRO VISCO
Solişti: RACHEL WILLIS-SORENSEN (soprană)
OKKA VON DER DAMERAU (mezzosoprană)
Program: Mahler – Simfonia a II-a

Festivalul Internațional George Enescu 2017: ZIUA a 21-a (vineri – 22 sept. 2017) la ATENEUL ROMÂN

ZIUA a 21-a (vineri – 22 sept. 2017) la ATENEUL ROMÂN

Seria Concertele de la miezul nopţii
JORDI SAVALL & LE CONCERT DES NATIONS
Program: „Le Concert Spirituel: Au temps de Louis XV” ( „Concertul spiritual pe vremea lui Ludovic al XV-lea”)
Corelli
– Concerto grosso în Re major op.6 nr.4
Telemann – Concertul pentru flaut drept, viola da gamba, coarde şi continuo în la minor TWV 52:a1
Telemann – Uvertura-suită pentru două flaute, coarde şi continuo în mi minor din culegerea „Tafelmusik” TWV 55:e1
Telemann – Uvertura pentru viola da gamba, coarde şi continuo în Re major TWV 55:d6
Rameau – Suită din opera „Indiile galante” RCT 44