Loading Evenimente

Evenimente viitoare › Atelier

Navigare în vizualizări și căutare Evenimente

Lista Evenimente

Iași: Atelierele DICE de la Palatul Culturii: „Jocurile copilăriei” 1 iunie – 31 decembrie 2021

1 iunie - 31 decembrie

Atelierele DICE de la Palatul Culturii: „Jocurile copilăriei” 1 iunie – 31 decembrie 2021   De Ziua Internațională a Copilului, echipa Atelierelor DICE din cadrul Complexului Muzeal Național „Moldovaˮ Iași lansează o nouă serie de activități dedicate celor mici, sub genericul „Jocurile copilăriei”. Adresate copiilor cu vârsta de peste 5 ani și concepute ca o incursiune ludică în istoria telecomunicațiilor, atelierele se vor desfășura în perioada 1 iunie – 31 decembrie 2021, de marți până vineri, în spațiile Muzeului Științei…

Muzeul Municipiului București a lansat proiectul educativ MMB – „Aventuri în Epoca de Piatră” – un traseu tematic pentru voi în expoziția „Civilizația Gumelnița. Viața în sud-estul României acum 6500 de ani”, de la Palatul Suțu

25 august, 2021 - 1 mai, 2022

Muzeul Municipiului București a lansat proiectul educativ MMB - „Aventuri în Epoca de Piatră” - un traseu tematic pentru voi în expoziția „Civilizația Gumelnița. Viața în sud-estul României acum 6500 de ani”, de la Palatul Suțu. Traseul este un instrument util pentru cei mai mici dintre vizitatorii muzeului în explorarea expoziției tematice dedicate Culturii Gumelnița. Apăsând „butonul de teleportare”, copiii pășesc cât ai clipi în Epoca de Piatră, printre artefacte ale unei civilizații străvechi, într-o lume în care nu se…

Aiud: „Să cunoaștem muzeele orașului nostru” , un nou proiect care se adresează elevilor din Aiud, cu scopul de a valorifica piesele muzeelor aiudene, în mod educativ și recreativ

6 septembrie - 30 septembrie

„Să cunoaștem muzeele orașului nostru” , un nou proiect care se adresează elevilor din Aiud, cu scopul de a valorifica piesele muzeelor aiudene, în mod educativ și recreativ. Participanții sunt invitați să descopere săptămânal câte un obiect din colecțiile muzeelor rezolvând definițiile unui rebus. Mai multe informații și programări (în limita a 20 locuri) la nr telefon 0258862569

București: Pictoria și Sculptoria. În cadrul programului Fabrica de sens, 08.09.2021 – 15.06.2022, la MARe/Muzeul de Artă Recentă

8 septembrie, 2021 - 15 iunie, 2022

Pictoria și Sculptoria. 08.09.2021 - 15.06.2022 (pentru calendar a se merge la finalul prezentării) În cadrul programului educațional multianual, Fabrica de Sens Profesor: Ioana Ionescu (Regina Ionescu) Nr. ședinte: 38 de ședințe și 32 de teme de atelier Frecvență ateliere: săptămânal (2h), 4 ori/lună – 10 luni Interval ateliere: Miercuri – 16:00-18:00 Nr. copii: 10 Vârsta: 8-12 ani Preț: 800 lei (plata integrală) / 900 lei (plata în două tranșe) Înscrierile se fac la adresa educațional@mare.ro cu mesajul „Pictoria&Sculptoria /…

București: Atelierele Thomasinei la Strada de C’arte (I), 25-26 septembrie 2021

25 septembrie - 26 septembrie

Sâmbătă, 25 septembrie 11.00 - 12.00 Calea Victoriei 88  Atelierele Thomasinei la Strada de C'arte (I) Despre emoţii şi culori: atelier pentru copii şi familii Povestea Ce faci când nu faci nimic de Beatrice Alemagna Duminică, 26 septembrie 2021, orele 11.30 - 12.30 Calea Victoriei 88  Atelierele Thomasinei la Strada de C'arte (II) Locuri imaginare şi fiinţe fantastice Labirintul: atelier pentru copii şi familii Povestea Trolul furios de Barbara Van Den Speulhof

Baia Mare: ARTelierele își propun să reinterpreteze atelierele de pictură și modelaj dedicate copiilor și tinerilor. 25-26 septembrie 2021

25 septembrie - 26 septembrie

Muzeul Județean de Artă «Centrul Artistic Baia Mare» în parteneriat cu Yellow Shirts anunță lansarea ARTelierelor! Parte din proiectul Artă-mă, care a debutat în luna august la Muzeul Județean de Artă «Centrul Artistic Baia Mare», ARTelierele își propun să reinterpreteze atelierele de pictură și modelaj dedicate copiilor și tinerilor. Activitățile creative uzuale sunt puse în valoare de magia culorilor și a simțurilor și transformate în experiențe de neuitat. Participanții vor cunoaște și utiliza cromatica inspirată de peisajele și motivele picturale ale Centrului Artistic, care va prinde viață într-un show de…

București: „De la Tilincă la Opincă. DicționAR pe sărite”, sâmbătă, 25 septembrie, și duminică, 26 septembrie la Muzeul Municipiului București

25 septembrie - 26 septembrie

În lumea satului, cuvintele au putere. Ele leagă și dezleagă, fac bine sau fac rău, vindecă sau aduc boala. Este valabil acest lucru și astăzi? Care sunt cuvintele puternice la oraș, cum și când le utilizăm? Încercăm să răspundem sâmbătă, 25 septembrie, și duminică, 26 septembrie, în cadrul celui de-al doilea pop-up museum al proiectului de educație muzeală „De la Tilincă la Opincă. DicționAR pe sărite”, care va poposi la Muzeul Municipiului București, Copiii și adolescenții sunt așteptați în curtea…

București: Workshop-uri demonstrative de bijuterie si tururi ghidate la Muzeul Național de Istorie a României || Romanian Jewelry Week 2.0

30 septembrie - 3 octombrie

In perioada 30 septembrie - 3 octombrie 2021, Muzeul National de Istorie a Romaniei este partener special in cadrul Romanian Jewelry Week, propunand in colaborare cu Assamblage o serie de workshop-uri demonstrative de bijuteri, sustinute de designerii Doina Bacalu si Mihaela Ciocalteu, urmate de tururi ghidate in expozitiile Tezaurul Istoric si “Fragment. Experienta Restaurarii”.  Program de vizitare 30 septembrie - 3 octombrie 2021 10:00 – 18:00  Evenimente speciale: 30 septembrie - 1 octombrie 2021, ora 16.00 - Workshop-uri demonstrative de…

Ploiești: Muzeul Judeţean de Artă Prahova „Ion Ionescu-Quintus” anunță redeschiderea programului WEEK-END LA MUZEU

2 octombrie

Muzeul Judeţean de Artă Prahova „Ion Ionescu-Quintus” anunță redeschiderea programului WEEK-END LA MUZEU, constând în ateliere de educație plastică pentru copii de minimum 6 ani. Cursurile se desfășoară, începând cu data de 2 octombrie 2021, în fiecare sâmbătă, la sediul Muzeului de Artă Ploiești, din Bulevardul Independenței nr. 1, în două grupe: între orele 10.00 - 11.00 și 11.30-12.30. Înscrierile încep din data de 23 septembrie 2021 și se fac în limita locurilor disponibile (maximum 10 participanți). Costul unei ședințe…