
- Acest eveniment a trecut.
Brebu, jud. Prahova: EXPONATUL LUNII APRILIE: UȘI ÎMPĂRĂTEȘTI DE CULT CREȘTIN, SECOLUL AL XVIII-LEA, REALIZATE DIN LEMN POLICROM, SCULPTAT
3 martie - 31 martie

OBIECTUL LUNII MARTIE LA MUZEUL ”CASA DOMNEASCĂ” BREBU – UȘI ÎMPĂRĂTEȘTI DE CULT CREȘTIN, SECOLUL AL XVIII-LEA, REALIZATE DIN LEMN POLICROM, SCULPTAT
25 Martie – BUNA VESTIRE ( BLAGOVEȘTENIA)
Colectivul Muzeului ”Casa Domnească” Brebu, secție a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova, prezintă publicului vizitator o piesă de o deosebită valoare istorică și religioasă, etalată întru cinstirea acestei deosebite sărbători prăznuite astăzi: Uși Împărătești de cult Creștin, realizate în secolul al XVIII-lea, din lemn policrom sculptat. În partea superioară regăsim pictată scena religioasă a Bunei Vestiri (tempera pe lemn). Piesa a intrat în patrimoniul Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova în anul 1963 și poate fi admirată în expoziția de artă medievală găzduită de muzeul ”Casa Domnească” Brebu.
”Şi venind Arhanghelul Gavriil în cetatea Nazaret, i-a zis: ,,Bucură-te, ceea ce eşti plină de har, Domnul este cu tine!” (Luca 1, 28).
Iată, roaba Domnului!
Fie mie acum după cuvântul tău!” (Luca 1, 38)
Și îndată în sfântul ei pântece, prin lucrarea Sfântului Duh, s-a făcut zămislirea cea nespusă, fără îndulcire trupească, dar nu fără de îndulcirea cea duhovnicească.~
Sărbătoarea Bunei Vestiri, prăznuită de credincioși pe 25 martie, este cea dintâi sărbătoare închinată Maicii Domnului menționată în documente, păstrând ca primă mărturie biserica zidită în Nazaret (în sec. IV), pe locul unde se presupune că a avut loc întâlnirea dintre Fecioara Maria și Arhanghelul Gavriil.
Datorită evlaviei pe care credincioşii o au pentru Maica Domnului aceasta este o sărbătoare foarte aşteptată, venind ca o oază de întărire trupească şi sufletească pentru vremea Postului Mare aducând totodată și mult așteptata dezlegare la peşte. Este o sărbătoare a bucuriei, care anunţă începutul Mântuirii: „Fără Buna Vestire nu avem nici Crăciun, nici Paşte“.