- Acest eveniment a trecut.
Mangalia: lansarea a două volume științifice: „O istorie a orașului Cernavodă” și „În amintirea unui istoric român – Nicolae Ciachir”
Joi, 28 iulie 2016, începând cu ora 20.30, în cadrul celei de-a 19-a ediții a Târgului estival de carte de la Mangalia „Carte la nisip” (manifestare culturală organizată pentru prima dată în urmă cu 26 de ani), va avea loc lansarea a două volume științifice: „O istorie a orașului Cernavodă”, scrisă de jurnalistul Adrian Cârlescu și cercet. șt. dr. Sorin Marcel Colesniuc și „În amintirea unui istoric român – Nicolae Ciachir”, coordonată de prof. dr. Nicoleta Ciachir și cercet. șt. dr. Sorin Marcel Colesniuc.
După lansările de carte va urma un concert de muzică folk, susținut de cunoscutul interpret și cantautor Radu Crăciunescu. Au confirmat participarea la seara culturală: specialiști în istorie, filologi, profesori universitari, cercetători științifici și oameni de cultură din județul Constanța, dar și din țară, unii dintre ei fiind colaboratori la cel de-al doilea volum, ieșit de sub tipar în urmă cu doar câteva zile.
Cu deosebit respect,
Sorin Colesniuc
–
Cercetător științific doctor
SORIN MARCEL COLESNIUC
Șeful Muzeului CALLATIS Mangalia
Tel: +40722.696299; +40748.536860
E-mail: sorinmarcelcolesniuc@yahoo.com
drsorinmarcelcolesniuc@gmail.com
Facebook: Sorin Marcel Colesniuc
