
- Acest eveniment a trecut.
Sibiu: Pentru conservatori: Workshop investigaţii Total Spectrum la Muzeul ASTRA Sibiu – 23-24 mai
24 martie @ 21:53 EET
Centrul ASTRA pentru Patrimoniu din cadrul Complexului Naţional Muzeal ASTRA are plăcerea de a vă invita la workshop-ul organizat prin firma Total Spectrum, specializată în aparatură analitică, asistenţă tehnică şi dezvoltări de metodă pentru o gamă largă de echipamente de analiză, care va fi dedicat investigaţiilor ştiinţifice în domeniul conservării bunurilor culturale.
Evenimentul va avea loc la Centrul ASTRA pentru Patrimoniu (Calea Răşinari FN, Poarta 3, Muzeul în Aer Liber – Sibiu) şi se va desfăşura în intervalul orelor 09-16 din data de 22 şi 23 mai 2014. În rândurile de mai jos puteţi consulta programul lucrărilor. Pentru a lua parte la acest workshop vă rugăm să ne semnalaţi intenţia de participare la următoarea adresă de e-mail: Sorin Fogarascher: fogaraschersorin59@yahoo.com sau Dana Lăzureanu: dana_canura@yahoo.com
Vă aşteptăm cu drag!
PROGRAM:
ZIUA 1 – 22 mai 2014 (9AM; 4PM)
– deschiderea lucrarilor, prezentarea participantilor si a echipamentelor ce vor fi utilizate in sectiunile de demonstratii practice
– „BRUKER X-RAY FLUORESCENCE WORKSHOP” lucrari sustinute de Dl. Lee Drake – Applications Scientist Bruker Elemental bazele spectrometriei XRF si utilizarea spectrometrului S1 TRACER pentru aplicatii in: arta/conservare, antropologie, arheologie, geochimie, chimie, stiinta materialelor, etc. – atasat trimitem „BRUKER X-RAY FLUORESCENCE WORKSHOP SCHEDULE.pdf”
– pauze de cafea: 10AM; 1PM si 3PM
ZIUA 2 – 23 mai 2014 (9AM; 4PM)
– zi dedicata analizei probelor propuse de participanti – lucrarile vor prezenta: modul de abordare a probelor, analiza, obtinerea rezultatelor, prelucrarea si eveluarea acestora, concluzii
– pauze de cafea: 10AM; 1PM si 3PM
Dimensiunea probelor pentru microscopului SEM cu detector EDS model Phenom ProX:
– probele pot avea un diametru de MAXIM 25mm si o grosime de MAXIM 30mm – atasat trimitem specificatia tehnica a suportului pentru probe nemetalice „Charge Reduction Sample Holder” precum si cel pentru probe metalice „Metal Mount Sample Holder”.
Spectrometrul S1 Tracer poate aborda probe cu forme si dimensiuni foarte variate – limitarile generate de forma probei sunt reduse.
Pentru informatii suplimentare va rugam sa ne contactati.
Va asteptam!
Cecilia Mertic