Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Vineri. 13 mai, de la ora 13.00, la Secția de Etnografie a Muzeului Olteniei (Casa Băniei) va avea loc festivitatea de premiere a laureaților Salonului Regional de Fotografie pentru Liceeni “Oltenia în imagini “, ediția Xl-a.

13 May

Manifestarea, aflată sub egida Asociației “Dacica” Societatea Română de Artă Fotografică este organizată de Asociația Culturală Craiova și Muzeul Olteniei, împreună cu Fotocluburile ”Mihai Dan Călinescu” și ”Mircea Faria” și în colaborare cu Inspectoratele Școlare Județene Dolj, Olt, Vâlcea, Mehedinți, Gorj.
Juriul a fost alcătuit din col(r) Mircea Anghel – AFIAP și președinte al Fotoclubului ”Mihai Dan Călinescu”, Dorian Delureanu – artist fotograf, Viorel Pîrligras – grafician și Cristi Nedelcu – directorul Salonului.
La ediția de anul acesta au fost trimise peste 100 de lucrări de la licee din toată Oltenia, iar, după jurizare au intrat în Salon 65 dintre ele.
În urma deliberării juriului au fost stabilite următoarele premii.
🔸 Marele Premiu „NICU-DAN GELEP”- Ana Cătălina Cristea – Liceul Teoretic Petre Pandrea Balș, pentru lucrările: Solitudinea comunicării și Așteptare
🔸Medalia de Aur a Asociaţiei „DACICA” Societatea Română de Artă Fotografică – Prusacov Andrei – Colegiul Național Carol I, pentru lucrarea Simfonie de umbre
🔸Medalia de Argint a Asociaţiei „DACICA” Societatea Română de Artă Fotografică – Orăcel Florina – Liceul Tehnologic Brătianu Drăgășani, pentru lucrarea Emoție, culoare, prietenie
🔸Medalia de Bronz a Asociaţiei „DACICA” Societatea Română de Artă Fotografică – Anuța Flori – Liceul de Industrie Alimentară – Craiova, pentru lucrarea Apus pe Dunăre
🔸Premiul Special „Florin Rogneanu” – Stănel Tudor Mihai – Colegiul Național Elena Cuza, pentru lucrarea Balerina fără chip
🔸Premiul Special „Victor Boldâr” al Fotoclubului ”Mircea Faria” – Vlaicu Monica – Liceul Teoretic Henri Coandă Craiova, pentru lucrările: Locul ultimelor zile, Ionel pe Dacie
🔸Premiul Special al Fotoclubului „Mihai Dan-Călinescu” – Camalesa Andreea – Colegiul Național Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin, pentru lucrarea Liniștea ploii
🔸Premiul Special „Ştefan Ciuceanu” al Muzeului Olteniei – Neșcu Horia Ionuț – Colegiul Național Carol I, pentru lucrarea Fotografia – pictură cu lumină
🔸Premiul de Popularitate a fost stabilit în urma votului de pe pagina de facebook a Salonului și a revenit lui Drondoe Ingrid Nicoleta – Colegiul Național Pedagogic Ștefan Velovan Craiova, pentru lucrarea Culorile Speranței
Laureați ai Salonului
🔸Marcu Gabriel – Colegiul Național Elena Cuza Craiova, cu lucrările : Renaștere și Aprilie Roz
🔸Wedhorn Jennifer – Liceul de Arte Marin Sorescu Craiova, cu lucrările Invizibilă și Perspectiva Naturii
🔸Ghiluș Maria – Colegiul Național Elena Cuza Craiova, cu lucrarea Punte peste timp
🔸Ganea Maria – Liceul Teoretic Bechet, cu lucrările Arta Sufletului meu, Buchetul eternității, Inocența Copilăriei
🔸Modan Anca Teodora – Colegiul Național Nicolae Titulescu Craiova, cu lucrările Emoție, Realitatea Virtuală
🔸Răcanel Octavian – Colegiul Național Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin, cu lucrările La Rânca, Bruno la odihnă.
🔸Trusca Andreea Denisa – Colegiul Național Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin, cu lucrările: Cer și Apa, Mireasa printre flori
🔸Tufiș Denisa – Colegiul Național Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin, cu lucrările: Colț de Rai, Pace și Liniște, Apus de Soare
🔸Pițiga Antonia – Colegiul Național Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin cu lucrările: Plai cu dor
🔸Argint Gabriel – Colegiul Național Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin cu lucrările: Reflexie, Liniaritate
🔸Dumitrescu Sergiu – Colegiul Național Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin cu lucrările: Cât vezi cu ochii, Pandemic style, Ponoare reloaded
🔸Cuculescu Damaris – Colegiul Național Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin cu lucrările: Noapte și zi, Purtat de valuri, Between Day &Night
🔸Cutitoi Anne – Colegiul Național Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin cu lucrarea Istorie
🔸Bebec Maria – Colegiul Național Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin cu lucrările: Îngeri dansând, După furtună, Rainbow Beauty
🔸Mânjina Marinela – Colegiul Național Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin cu lucrarea Cutume
🔸Dumitrache Ioan Marco – Colegiul Național Carol I Craiova cu lucrările: Vulcanul din Banie, The artists awards, Viteza luminii
🔸Cotea Eliza Gabriela – Liceul de Arte Marin Sorescu Craiova cu lucrarea Același drum
🔸Nistorica Filip – Colegiul Național Carol I Craiova cu lucrarea Spiritul orașului
🔸Ducu Ioana Daria – Colegiul Național Elena Cuza Craiova cu lucrarea Aristocrație
🔸Nicola Andrei – Colegiul Național Carol I Craiova cu lucrarea Amurg
🔸Pîrvuloiu Iasmina -Liceul de Arte “Marin Sorescu” Craiova cu lucrările: Semne, gânduri, speranță
🔸Bărăitaru Marina Gabriela – Colegiul Național Elena Cuza Craiova cu lucrările: Liniștea dinaintea furtunii, Amprenta copilăriei, Luminișul bastionului
🔸Lașcu Iuliana -Liceul Teoretic Henri Coandă Craiova cu lucrarea Sepia
🔸Cașotă Ștefania Alexandra – Liceul Charles Laugier Craiova cu lucrările: Porumbeii, Iarna, Cerul Iubirii
🔸Bistriceanu Ștefania Denisa – Colegiul Național Carol I Craiova cu lucrarea: Reflexie și reflecție
🔸Dincu Delia Elena – Colegiul Național Elena Cuza Craiova cu lucrările: Singur pe lume, Fereastră către infinit
🔸Predescu Florian Daniel – Liceul Constantin Brâncoveanu Horezu cu lucrările: Fără titlu 1, Fără titlu 2
🔸Stoica Irina- Liceul de Industrie Alimentară Craiova cu lucrarea Oltenia mea ….. acasă
🔸Ana Cătălina Cristea – Liceul Teoretic Petre Pandrea Balș cu lucrarea Rurală
🔸Prusacov Andrei – Colegiul Național Carol I cu lucrarea Sculptat de istorie
Sponsorii salonului
Chester Time
Oltenia de 10
AROTT
ARIES
Rotary Club
Editura Litera
Mereu Pentru Europa
Inspire Cinema
Editura AIUS

Organizer

Muzeul Olteniei
View Organizer Website

Venue

Muzeul Olteniei. Secția de Etnografie “Casa Băniei”
Str. Matei Basarab nr. 14
Craiova, Dolj 200760 Romania
+ Google Map
View Venue Website

Leave a Reply

Your email address will not be published.