Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

București: Festivalul Capitalelor Națiunilor Centenare

10 septembrie - 17 septembrie

Chiar și după 100 de ani, arta ne unește!
Festivalul Capitalelor Națiunilor Centenare
10 – 17 septembrie 2018, București

Festivalul se înscrie în zona de deschidere europeană a României şi a Bucureştiului şi transmite un semnal al unităţii europene, al diversităţii şi creativităţii ţărilor din zona Central şi Est Europeană, precum şi, dincolo de disensiunile istoriei, al valorilor umaniste comune. Festivalul  este o întâlnire a identităților și energiilor creatoare, iar din titlul lui trebuie să reținem două cuvinte: Națiuni – independență și unitate – și Centenar – perenitate. (Ioan Cristescu – Director al Festivalului Capitalelor Națiunilor Centenare și al Muzeului Național al Literaturii Române)

10 țări europene împlinesc anul acesta 100 de ani de la independența lor: Austria, Cehia, Estonia, Letonia, Lituania, Polonia, Republica Moldova, România, Slovacia și Ungaria. Având ca obiectiv general schimbul cultural în spațiul european, pe parcursul celor 8 zile dedicate evenimentului, Festivalul Capitalelor Națiunilor Centenare va aduce la București spectacole de teatru, lecturi publice de poezie și spectacole-recital, conferințe academice, expoziții de artă plastică și documentare, filme și spectacole de jazz din toate cele 10 țări.

Festivalul Capitalelor Națiunilor Centenare (FCNC) este un eveniment inițiat de Primăria Municipiului București prin Muzeul Național al Literaturii Române, Teatrul de Comedie și Teatrul Dramaturgilor Români. Acesta își propune celebrarea Centenarului în context european, reprezentând un manifest al unității în diversitate și al independenței, un eveniment unic la nivel național și internațional, prin care ne adresăm tuturor celor care se vor afla în București în prima jumătate a lunii septembrie.

______________________________

Organizatori: Primăria Municipiului București, Muzeul Naţional al Literaturii Române din Bucureşti, Teatrul de Comedie, Teatrul Dramaturgilor Români
Proiect cultural finanțat de: Primăria Municipiului București
Cu sprijinul: Ministerul Culturii și Identității Naționale, Biblioteca Academiei Române, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, ARCUB, Muzeul Național de Artă al României, Teatrul Național București, Galateca
Sponsori: FORD Neste Automotive, Philips Lighting – Signify, Domeniile Sâmburești, Aqua Carpatica, Stalinskaya, Angst, Șerban & Asociații, Pow Wow, Jos Pălăria, Distrikt 42
Parteneri: Ambasada Austriei în România, Ambasada Republicii Cehe în România, Ambasada Republicii Estonia în România, National Film Centre of Latvia, Latvian Writers’ Union, Ambasada Republicii Lituania în România, Ambasada Republicii Polone în România, Institutul Polonez din București, Ambasada Republicii Slovace în România, Poșta Română, Golden Tulip, Clubul UNESCO Adolescenții, Romfilatelia, Proud to be Romanian, Fundația „Principesa Margareta a României”
Parteneri media speciali: Un eveniment reflectat de: TVR / Eveniment recomandat de: RFI România, România Liberă, Academia Cațavencu
Parteneri media: Digi 24, Radio România Cultural, Observator Cultural, Blitz Tv, Șapte Seri, Metropotam, Ziarul Metropolis, Agentia de carte, Orașul Vechi, Verbs describes us, Contemporanul, Phoenix Media, Trinitas

PROGRAM, 10 – 17 septembrie

EXPOZIȚII:
10 – 17 septembrie – Confluențe 100/ Confluences 100
Galateca, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Strada C.A. Rosetti 2-4

21 septembrie – 3 octombrie – Confluențe 100/ Confluences 100
Sala de expoziții, Muzeul Național al Literaturii Române, Calea Griviței 64-66

10 – 17 septembrie1918-2018 – Țara mea – 100 de ani de independență
Biblioteca Academiei Române, Calea Victoriei 125

10 – 23 septembrie Eroinele României Mari. Destine din Linia Întâi
Salon „Regina Maria”, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Calea Victoriei 88

10 – 23 septembrie Scriitori români în Primul Război Mondial
Standuri edituri, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Calea Victoriei 88

10 – 23 septembrie Marele Război – un pas către Marea Unire
Salonul „Carol I”, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Str. Dem. I. Dobrescu 1

Program vizitare expoziții: 12.00 – 20.00

11 – 14 septembrie – Turneul CentenArt
11 septembrie, ora 15.00 – Liceul Pedadogic „Anastasia Popescu”, Strada Zborului 7-9
Invitați: Ioan Groșan și Ioana Crăciunescu

12 septembrie, ora 12.00Școala centrală, Strada Icoanei 3-5
Invitat: Adam Puslojić

13 septembrie, ora 13.00Colegiul Național BilingvGeorge Coșbuc”, Strada Olari 29-31
Invitați: Gabriela Adameșteanu, prof. univ. dr. Silviu Angelescu, Ioana Crăciunescu

14 septembrie, ora 12.00 – Colegiul Național „Iulia Hasdeu”, Bulevardul Ferdinand 91
Invitat: acad. Eugen Simion

LUNI, 10 septembrie

Galateca, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Strada C.A. Rosetti 2-4
Ora 18.30: Vernisajul expoziției colective Confluențe 100/ Confluences 100
(10 – 17 septembrie // în perioada 21 septembrie – 1 octombrie expoziția va fi prezentată în Sala Mare de expoziții din Calea Griviței 64-66)
Artiști: Arina Ailincăi (România), Aigars Bikše (Letonia), Teodor Buzu (Republica Cehă), ZuZu Caratănase (România), Maja Demska (Polonia), Alžběta Josefy (Estonia), Voldemārs Johansons (Letonia), Martin Kocourek (Republica Cehă), Alena Kotzmannova (Republica Cehă), Iurie Matei (Republica Moldova), Dragoș Pătrașcu (România), Ghenadie Popescu (Republica Moldova), Rimas Sakalauskas (Lituania), Kristina Sereikaite (Lituania), Mariana Ștefaneț (Republica Moldova)
Coordonator: Andreea Sandu

Sala Perpessicius, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
Ora 18.00: Proiecție de film – Falsificatorii de bani, regia Stefan Ruzowitzky (Austria, 2007)

Grădina MNLR, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
Ora 19.30: Spectacol-recital – Mircea Dinescu

Sala „Radu Beligan”, Teatrul de Comedie, Strada Sfântul Dumitru 2
Ora 20.00 – 21.30: TEATRUL WIERSZALIN (Polonia): Noaptea străbunilor de Adam Mickiewicz, regia Piotr Tomaszuk

Grădina MNLR, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
Ora 21.00: Proiecție de film – Structura cristalului, regia Krzysztof Zanussi (Polonia, 1969)

MARȚI, 11 septembrie

Sala Perpessicius, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
Ora 18.00: Proiecție de film – 322, regia – Dusan Hanak (Slovacia, 1967)

Sala „Ion Băieșu”, Teatrul Dramaturgilor Români, Calea Griviței 64-66
Ora 17.00 – 18.30: GIUVLIPEN (România): Corp urban de Catinca Drăgănescu, regia Catinca Drăgănescu

Aulă, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Calea Victoriei 88
18.00: RecitalDor de Eminescu, Ion Caramitru și Aurelian Octav-Popa

Grădina MNLR, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
Ora 19.30: Lecturi publice de poezie
Inga Gaile (Letonia), Florin Iaru (România), Ștefan Manasia (România), Dawid Mateusz (Polonia), Andra Teede (Estonia),  Ilona Witkowska (Polonia)
Moderator: Mircea Dan Duță
Muzică: Recital Tinere Talente, interpretat de artiști muzicali susținuți de Fundația Principesa Margareta a României

Aulă, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Calea Victoriei 88
Ora 20.00: Spectacol-recital
100 de ani de poezie – George Mihăiță, Maia Morgenstern și Horațiu Mălăele
Muzica: Ion Bogdan Ștefănescu

Grădina MNLR, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
Ora 21.00: Proiecție de film – Piața Mântuitorului, regia Joanna Kos-Krauze & Krzysztof Krauze (Polonia, 2005)

MIERCURI, 12 septembrie

Salonul „Carol I”, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Strada Dem. I. Dobrescu 1
10.00: Conferință Asociația Internațională a Criticilor de Teatru (AICT) – Teatrologie Un veac de identitate. Teatru și cultură europeană după 1918
Invitați: Lenka Cristofova (Slovacia), Elizabeth Grossegger (Austria), Milo Jurani (Slovacia), Radka Kunderova (Republica Cehă), Edite Lescinska-Tisheizere (Letonia), Zuzana Ulicianska (Slovacia), Tomasz Wisniewski (Polonia)

Sala Perpessicius, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
Ora 18.00: Proiecție de film – Martorul, regia – Péter Bacsó (Ungaria, 1969)

Aulă, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Calea Victoriei 88
Ora 18.30: Lecturi publice de poezie
Ioana Crăciunescu (România), Mircea Dan Duță (România), Inga Gaile (Letonia), Emanuela Iurkin (Republica Moldova), Ioana Nicolaie (România), Ioan Es. Pop (România), Simona Popescu (România), Hanna Samson (Polonia), Imre Siil (Estonia), Liviu Ioan Stoiciu (România), Eugen Suciu (România), Andra Teede (Estonia), Victor Țvetov (Republica Moldova), Ilona Witkowska (Polonia)
Muzica: Cătălina Beța & Sorin Romanescu (România)
Moderatori: Ioan Cristescu și Dinu Flămând

Sala „Radu Beligan”, Teatrul de Comedie, Strada Sfântul Dumitru 2
19.00 – 22.00: TEATRUL DE COMEDIE (România) –Mult zgomot pentru nimic de W. Shakespeare, regia Andrei Șerban

Sala Auditorium, Muzeul Național de Artă al României, Strada Știrbei Vodă 1
20.00: Spectacol de jazz EDI NULZ: Siegmar Brecher – clarinet bass, Julian Adam Pajzs – chitară, compoziție, Valentin Schuster – tobe (Austria) // Nadia Trohin quintet Moldowlachia (Republica Moldova/România)

Grădina MNLR, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
Ora 21.00: Proiecție de film – Pădurea zeilor, regia Algimantas Puipa (Lituania, 2005)

JOI, 13 septembrie

Amfiteatrul „I.H. Rădulescu”, Biblioteca Academiei Române, Calea Victoriei 125
Ora 10.00: 100 de ani – Țara mea Nicolae Breban (România), Jiří Felix (Republica Cehă), Mircea Martin (România), Imbi Paju (Estonia), Ioan-Aurel Pop (România), Martin C. Putna (Republica Cehă), Eugen Simion (România), Răzvan Theodorescu (România)
Moderator: Ioan Cristescu
Cu această ocazie, publicul va putea vizita expoziția 1918-2018 – Țara mea – 100 de ani de independență, curator: Gabriela Dumitrescu, deschisă pe parcursul Festivalului Capitalelor Națiunilor Centenare la Biblioteca Academiei Române

Aulă, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Calea Victoriei 88
Ora 18.30: Lecturi publice de poezie
Petr Borkovec (Cehia), Magda Cârneci (România), Barbara Klicka (Polonia), Nichita Danilov (România), Marko Dinić (Austria), Horia Gârbea (România), Dimana Ivanova (Slovacia), Dinu Flămând (România), Ion Mureșan (România), Adam Puslojić (Serbia), Verena Stauffer (Austria), Moni Stănilă (Republica Moldova), Alexandru Vakulovski (Republica Moldova)
Muzica: Mircea Tiberian și Nadia Trohin (România)
Moderatori: Ioan Cristescu și Dinu Flămând

Sala Perpessicius, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8  
Ora 18.00: Proiecție de film – Aer curat, regia Agnes Kocsis, Andrea Roberti (Ungaria, 2006)

Sala Auditorium, Muzeul Național de Artă al României, Strada Știrbei Vodă 1
20.00: Spectacol de jazz JUHASZ GABOR TRIO: Gabor Juhasz – chitară, Zoltan Kovacs – contrabas, György Jeszenszky – tobe (Ungaria) // Iva Bittova – vioară (Republica Cehă)

Tramvaiul 26,  Strada Cercului 6c
Ora 19.00: Lectură de poezie – Artur Cojocaru (Republica Moldova), Emanuela Iurkin (Republica Moldova), Max Oravin (Austria)
Moderatori: Cătălina Matei & Andra Rotaru

Sala Studio, Teatrul Național București, Strada Nicolae Bălcescu 2
20.00 – 21.50: TEATRUL SLOVAC DE CAMERĂ (Slovacia): Războiul nu are chip de femeie de Svetlana Alexievich, regia Marian Pecko

Grădina MNLR, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
Ora 21.00: Proiecție de film – Monotonie, regia Juris Poskus (Letonia, 2007)

VINERI, 14 septembrie

Foaierul de lectură, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I ”, Strada Boteanu 1
Ora 17.00: Lansare de carte în prezența autorului
Petr Borkovec, Țara interioară, Școala Ardeleană, Cluj, 2018
Participă: Anca Irina Ionescu, Mircea Dan Duță, Gabriel Bota

Aulă, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I ”, Calea Victoriei 125
Ora 18.30: Lecturi publice de poezie
Marius Burokas (Lituania), Arthur Cojocaru (Republica Moldova), Dumitru Crudu (Republica Moldova), Teodor Dună (România), Petr Hruška (Cehia), Jana Orlová (Cehia), Max Oravin (Austria), Cosmin Perța (România), Veronica Ștefaneț (Republica Moldova), Robert Șerban (România)
Muzica: Maria Răducanu & friends (România)
Moderatori: Ioan Cristescu și Dinu Flămând

Sala Perpessicius, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
Ora 18.00: Proiecție de film – Stau pe o ramură și mi-e bine, regia Juraj Jakubisko (Cehoslovacia 1989)

ARCUB, Strada Lipscani 84-90
20.00: Spectacol de jazz TOMS RUDZINSKIS QUARTET: Toms Rudzinskis – saxofon, Edgars Cirulis – pian, Janis Rubiks – bas, Pauls Pokratnieks – tobe (Letonia) // Mircea Tiberian Ensemble: Mircea Tiberian – pian (România), Chris Dahlgren – contrabas (SUA), John Betsch – percuție (SUA), invitat, Daniel Erdmann – saxofon  (Germania)

Sala „Iosif Naghiu”, Teatrul Dramaturgilor Români, Calea Griviței 64-66
20.00 – 21.30: TEATRUL DRAMATURGILOR ROMÂNI (România): Fata Morgana de Dumitru Solomon, direcția de scenă Victor Ioan Frunză

Grădina MNLR, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
Ora 21.00 – Proiecție de film – Nebunie, regia Juris Poscus (Estonia, 1967)

SÂMBĂTĂ, 15 septembrie

Strada Copiilor (IMDD), Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Areal
Ora 11.00: Ateliere pentru copiiMuzeul, colecționarii și patrimoniul material, ArtCrowd, din programul educativ organizat de Muzeul Național al Literaturii Române prin Casele Memoriale

Foaierul de lectură, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I ”, Strada Boteanu 1
Ora 17.00: Lansare de carte în prezența autorului
Petr HruškaAutomobilele se îmbarcă pe vapoare, Junimea-Scriptor, Iași, 2018
Participă: Anca Irina Ionescu, Mircea Dan Duță, Lucian Vasiliu

Sala Ion Băieșu, Teatrul Dramaturgilor Români, Calea Griviței 64-66
Ora 17.00Despre tandrețe de Matei Vișniec, regia Felix Alexa

Sala Perpessicius, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
Ora 18.00: Proiecție de film – Nunta Mută, regia Horațiu Mălăele (2008)

Rampa de Muzică & Poezie, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Strada Boteanu 1
Ora 19.00: One Man Show Radu Gheorghe

Grădina MNLR, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
Ora 19.00 – 23.00: Noaptea Capitalelor Centenare
Ora 19.00: PoetArt.100 – Lecturi publice de poezie și recital
Grigore Chiper (Republica Moldova), Teodor Dună (România), Petr Hruška (Cehia), Cătălina Matei (România), Ioan Matiuț (România), Ioan Es. Pop (România), Andra Rotaru (România), Livia Roșca (România), Nicolae Spătaru (Republica Moldova), Tudor Voicu (România), Florina Zaharia (România)
Moderator: Dan Mircea Cipariu
Muzica: Ion Bogdan Ștefănescu și „Flaut Power”

ARCUB, Strada Lipscani 84 – 90
20.00: Spectacol de jazz – KIRKE KARJA GROUP: Kirke Karja – pian,  Kalle Pilli – chitară, Raimond Mägi – contrabas, Karl-Juhan Laanesaar – tobe (Estonia), Liudas Mockunas trio: Liudas Mockunas – saxofon clarinet, Arnas Mikalkenas – pian, Christian Windfeld – tobe (Lituania)

Sala Pictură, Teatrul Național București, Strada Nicolae Bălcescu 2
20.00 – 22.10: TEATRUL EUGENE IONESCO (Republica Moldova): Căldură în noiembrie de Yana Dobreva, regia Petru Vutcărău

Grădina MNLR, Muzeul Național al Literaturii Române, Str. Nicolae Crețulescu 8
Ora 21.30: Proiecție de filmMicul cruciat, regizor Vaclaw Kadrnka. Proiecție în prezența regizorului

DUMINICĂ, 16 septembrie

Strada Copiilor (IMDD), Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Areal
Ora 11.00: Ateliere pentru copii Animale și creaturi fantastice în artă, ArtCrowd, din programul educativ organizat de Muzeul Național al Literaturii Române prin Casele Memoriale

Foaierul de Lectură, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Strada Boteanu 1
Ora 16.00: Lansări de carte – Daniela Toma, O altă Ana; Ionuț Calotă, Cum să supraviețuiești în dragoste; Maria Hirth, Femeia Noapte

Statuia Regelui „Carol I”, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”
Ora 18.00: Concert FloriMan – Trecut și viitor – e al nostru și sună! Tradiția comunică cu lumea de azi! Muzică electronică și folk-rock cu tulnice, drâmbe și fluiere Mircea Florian, Dixie Krauser, Lucian Stan (DJ Vasile), Florin Manca (Daath Yug), Dragoș Andriana, Mariana Gligor (declarată Tezaur Uman Viu UNESCO) și Nina Onețiu.

ARCUB, Strada Lipscani 84-90
20.00: Spectacol de jazz BARTOSZ DWORAK QUARTET: Bartosz Dworak – vioară, Piotr Matusik – pian, Jakub Dworak – bas, Szymon Madej – tobe (Polonia)

Sala Studio, Teatrul Național București, Strada Nicolae Bălcescu 2
19.00 – 22.45: TEATRUL NAȚIONAL DRAMATIC LITUANIAN (Lituania): Clasa noastră de Tadeusz Slobodzianek, regia Yana Ross

Aulă, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Calea Victoriei 88
Ora 19.00: Proiecție de filmAlba Iulia, cetatea Unirii, film documentar, regizor Pr. Alexandru Trușcă

Grădina MNLR, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8
Ora 21.30 – Proiecție de filmReconstituirea, regia Lucian Pintilie (România, 1968)

LUNI, 17 septembrie

Sala de Consiliu, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Strada Boteanu 1
10.00 – 17.00: Conferință de comunicări științificePatrimoniul național cultural scris în Capitala României Mari
Moderator: Mireille Rădoi

Aulă, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Calea Victoriei 88
Ora 11.00: Lansarea emisiunii de mărci poștale Făuritori ai Marii Uniri II, Romfilatelia

Salonul „Carol I”, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Strada Boteanu 1
Ora 20.00: Proiecție de filmScriitori Români pe frontul războiului de reîntregire a neamului, film documentar realizat de Muzeul Național al Literaturii Române

Sala „Radu Beligan”, Teatrul de Comedie, Strada Sfântul Dumitru 2
Ora 20.00: Jazz cantata Saeculum – Suită vocal instrumentală în șapte tablouri de Mircea Tiberian, pe versuri de Paul Celan, Wislawa Szymborska, Asko Künnap, Nichita Stănescu
Ansamblu Capitalelor Centenare: Nadia Trohin – voce (Republica Moldova), Marta Hristea – voce (Anglia), Toms Rudzinskis – saxofon (Letonia), Ljudas Mockunas – saxofon (Lituania), Jerzy Malek – trompetă (Polonia), Bartosz și Jakub Dworak – vioară și bas (Polonia), Siegmar Brecher – clarinet (Austria), Juhasz Gabor – saxofon, clarinet (Ungaria), Kirke Karj – pian (Estonia), John Betsch – percuție (SUA), Sian Brie – chitară (România), Mircea Tiberian – pian (România). Ansamblu vocal: Marina Arsene, Cătălina Beța, Teodora Emilia Beleaua, Andreea Boțoacă, Denise Bozoacă, Andra Maria, Dora Notărescu, Anita Petruescu, Carmen Pop, Marta Popovici, Ana Maria Roșu și Teodora Spânu (România).

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.