Încarc Evenimente

« Toate Evenimente

  • Acest eveniment a trecut.

Sibiu: Expoziția „In memoriam George Banu/ new media art Oana Maria Cajal”

24 iunie, 2023 - 30 septembrie, 2023

Expoziția: In memoriam George Banu/ new media art Oana Maria Cajal
Locul desfășurării: Palatul Brukenthal, Piața Mare, nr. 4
Perioada: 24.06 – 30.09.2023
Curator: Alexandru Constantin Chituță
Vernisaj: 24 iunie 2023, ora 13:00, Palatul Brukenthal, Piața Mare nr 4
Participarea la vernisaj pe baza de invitație telefonic la secretariatul instituției tel. 0269 217 691 (până vineri 23 iunie, în intervalul orar 9-15; sau prin email secretariat@brukenthalmuseum.ro) Intrarea este gratuită pentru cei care își vor anunța prezența.
Eveniment cuprins în cadrul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu
Partener: Șerban și Asociații, Societate civilă de avocați
George Banu (n. 22 iunie 1943, Buzau – 21 ianuarie 2023) ar fi împlinit joi, 22 iunie, 80 de ani. A fost un prieten și o persoană implicată activ în Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu și în ultima vreme și un colaborator al Muzeului Național Brukenthal. Expoziția informativă din curtea Palatului Brukenthal cuprinde imagini și text despre cel ce a fost profesor de studii teatrale la Sorbonne Nouvelle, Paris, și un eseist de reputatie mondială. George Banu și-a dedicat opera critică regiei moderne și figurilor ei exemplare (Brook, Strehler, Grotowski etc). Intre anii 1990-2001 a fost directorul artistic al Academiei Experimentale a Teatrelor, iar între anii 1994-2001 a fost președintele Asociației Internaționale a Criticilor. George Banu a primit de trei ori Premiul pentru cea mai bună carte de teatru în Franța; a obținut premiul de excelență UNITER și Premiul Prometeu 2007. A fost președinte de onoare al Asociației Internaționale a Criticilor de Teatru și Doctor Honoris Causa al mai multor universități europene. Cărțile sale au fost publicate de cele mai mari edituri pariziene și au fost traduse în numeroase limbi.
George Banu are o stea pe Aleea Celebrităților de la Sibiu, inaugurată în cadrul ediției din anul 2013 a Festivalului Internațional de Teatru.
Expoziția cuprinde și lucrări special realizate de artista Oana Maria Cajal din Canada. Oana Maria Cajal este dramaturg premiat, scenarist, artist plastic și poet. Este licențiată a Institutului de Artă Teatrală și Cinematografica din București. In 1980 emigrează în SUA cu o bursă oferită de American Theatre Critics Association. Oana Cajal a obținut un Master în Playwriting de la University of California San Diego. Prima ei piesa, East European Tetralogy,a fost nominalizată Best Play of The Year de către San Diego Theatre Critics Circle. A scris apoi numeroase piese de teatru care au fost reprezentate cu succes pe întreg teritoriul Americii. Iată câteva dintre acestea: Berlin/Berlin, Exchange at Cafe Mimosa, The Enduring Legend of Marinka Pinka and Tommy Atomic, The Almond Seller, Love in The Shadow of The Umbrella Bamboo, The Inconvenience of Being Alive, Solar Eclipse, Waiting for Godot to Leave.
Scenariul ei pentru filmul de lungmetraj Poarta Albă a fost nominalizat la secțiunea Cel mai bun scenariu la Premiile Gopo 2015.
Oana a revenit la arta grafică cu volumul ei de Picto Poeme Solenodon și seria expozițională de pictură Posters for Unwritten Plays. A avut 23 de expoziții personale în Canada, România, Statele Unite.
Pentru ea, teatrul si artele vizuale, imaginea si cuvântul sunt intotdeauna intrinsec conectate.
Oana Maria Cajal este alumna a New Dramatists din New York, a primit bursele Fulbright și NEA (National Endowment for The Arts), este membră a Dramatists Guild of America, Playwrights Guild of Canada, Uniunea Teatrală din România (UNITER), Uniunea Scriitorilor din România (USR), Uniunea Cineaștilor din România (UCIN) și Uniunea Artiștilor Plastici (UAP), Multimedia.
Despre Oana Maria Cajal, George Banu afirma:„Operele Oanei Cajal captivează prin tensiunea între agresivitatea liniei și fastul culorilor. Ele ofera un dialog al contrariilor vii, nedomesticite. Dar, uneori, intervin ici și colo accente nostalgice, amintiri și evocari; accente ce tempereză acest conflict prim, intens, vital, memorabil”

Detalii

Începe:
24 iunie, 2023
Se termină:
30 septembrie, 2023
Categorie Eveniment:
Site web:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=729464795649140&set=a.541983097730645

Organizator

Muzeul Național Brukenthal – Sibiu
Vezi site-ul web Organizator

Loc de desfășurare

Muzeul Național Brukenthal – Sibiu
Piața Mare, Nr. 5
Sibiu, Sibiu 550163 Romania
+ Hartă Google
Vezi site-ul web Loc de desfășurare