- This event has passed.
Târgu Mureș: expoziția tematică ”Mureșeni în tranșeele Marelui Război” la la Secția de Etnografie și Artă Populară
11 iunie, 2021 - 30 iunie, 2021
Mᴜᴢᴇᴜʟ Jᴜᴅᴇᴛ̗ᴇᴀɴ Mᴜʀᴇs̗ anunță în avanpremieră, în ajunul Nopții Muzeelor, vernisajul expoziției tematice ”Mureșeni în tranșeele Marelui Război”. Vernisajul va avea loc vineri, 11 iunie 2021, ora 17:00, la Secția de Etnografie și Artă Populară din Piața Trandafirilor, nr. 11.
Datorită condițiilor impuse de situația pandemică, vernisajul va avea loc în prezența presei și a unui număr limitat de participanți. Expoziția va putea fi vizitată de publicul larg începând cu evenimentul prilejuit de Noaptea Muzeelor: 12 iunie 2021, interval orar 10:00 – 22:00, eveniment cu intrare liberă.
În condițiile respectării reglementărilor autorităților privind protecția împotriva COVID 19, în spațiile instituțiilor de cultură, am programat ghidaje tematice în limba română de la orele 11:00, 15:00, 19:00, și în limba maghiară de la orele 13:00, 17:00, 20:00, reprezentând momentele punctuale de interacțiune a muzeografilor cu publicul.
Expoziția reprezintă rezultatul derulării unor proiecte de cercetare multianuale, dintre care amintim: ”Mureșeni în tranșeele Marelui Război” și ”Societatea mureșeană dincolo de tranșeele Marelui Război”. Aceste proiecte au fost finanțate de Adimnistrația Fondului Cultural Național (AFCN). Proiectul intitulat ”Războiul tranșeelor din perspectiva arheologiei aeriene” a fost finanțat prin programul interguvernamental ”România 100”.
Proiectele de cercetare au fost cofinanțate de către Consiliul Județean Mureș.
Accentul expoziției cade mai puţin pe aspectele conflictuale, beligerante ale războiului şi mai mult pe viaţa cotidiană din tranşee, dar şi din spatele frontului, pe situaţia de acasă.
Text: dr. Marc Dorel – Cercetător științific al Secției de Etnografie și Artă Populară a Muzeului Județean Mureș și curator al expoziției ”Mureșeni în tranșeele Marelui Război”
Concept și design afiș: István Karácsony
A Mᴀʀᴏs Mᴇɢʏᴇɪ Mᴜ́ᴢᴇᴜᴍ tájékoztatja a közönséget, hogy a Maros mentiek a Nagy Háború lövészárkaiban c. kiállítás megnyitójára 2021. június 11-én 17 órától kerül sor a Néprajzi osztály székhelyén (Toldalagi Palota, Rózsák tere 11 sz.)
A járványügyi korlátozások miatt a megnyitó zártkörű esemény lesz a sajtó, illetve meghívottak részére. A nagyközönség számára a Múzeumok Éjszakája alkalmából, 2021. június 12-én lesz először megtekinthető, 10 és 22 óra között. Az esemény alkalmából a kiállítás ingyenesen megtekinthető.
Az aktuális járványügyi előírásokat figyelembe véve a nap folyamán több alkalommal is a kiállítás kurátorai által tartott tematikus kiállítás bemutatókra kerül sor (román nyelven 11, 15 és 19 órától, magyar nyelven 13, 17 és 20 órától), ehhez előzetes regisztráció szükséges.
A kiállítás megnyitóját több éves kutatómunka és tervezési fázis előzte meg, ami a Román Kulturális Alapok Igazgatósága (AFCN), illetve a Románia 100 kulturális pályázatokból valamint a Maros Megyei Tanácstól kapott anyagi támogatásból valósult meg. A Román Kulturális Alapok Igazgatóságához (AFCN) két alkalommal is sikeresen pályáztunk (Maros mentiek a nagy háború lövészárkaiban, illetve Maros megye társadalma a Nagy Háború lövészárkain túl), míg a Románia 100 kulturális program keretében a Lövészárok háború a légi régészet szemszögéből c. pályázatunkat támogatta.
A kiállítás több nagy tematikus egységből tevődik össze, az első rész a katonák frontélményeit, a második a háború civil lakosságra gyakorolt hatását, míg az utolsó az uralomváltás eseményeit járja közül. Ezt egészíti ki a különálló rész, ami a régészet és az első világháborús lövészárkok kapcsolatát taglalja a légi régészet szemszögéből.
Szöveg: dr. Marc Dorel, tudományos kutató, Néprajzi osztály, Maros Megyei Múzeum, a kiállítás egyik kurátora
Design és plakáttervező: Karácsony István